Self-love - w te Walentynki postaw na siebie!
Self-love, czyli miłość do siebie, odgrywa kluczową rolę dla Twojego zdrowia psychicznego i emocjonalnego - ale jak właściwie okazywać sobie miłość ?
- Na samym początku dobrze jest zrozumieć, że filozofia self-love wymaga od nas zrozumienia i akceptacji swoich wad, niedoskonałości i błędów. Ciężko bowiem pokochać siebie, nie akceptując do końca tego kim jesteśmy. Na co dzień znajdujemy miliony powodów do biczowania się myślami, jednocześnie zapominając o tym ile dobra wnosimy w swoje otoczenie. To chyba nie do końca fair, co nie ?
- Miłość do drugiej osoby można okazywać w przeróżne sposoby, nie inaczej jest z miłością do siebie - jest to bardzo indywidualna kwestia. Warto więc wsłuchać się w siebie i swoje potrzeby. Sposobów na okazywanie sobie miłości jest mnóstwo. Mogą to być pozytywne afirmacje, medytacje, praktykowanie wdzięczności, ćwiczenia samoakceptacji i wybaczenia, czy też techniki radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami.
Zalety praktykowania self-love:
- Łatwiej jest iść przez życie mając w sobie przyjaciela, a nie krytyka. Troska o swoje potrzeby i budowanie pozytywnego stosunku do samego siebie przyczynia się do poprawienia swojego stanu psychicznego w życiu codziennym.
- Praktykując self-love stajemy się bardziej świadomi swojej wartości i potencjału, dzięki czemu zwiększa się nasza pewność siebie, odwaga i gotowość do podejmowania wyzwań w życiu.
- Akceptacja samego siebie pomaga w budowaniu relacji z innymi ludźmi. Kiedy czujemy się lepiej ze sobą, łatwiej nam nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie oraz satysfakcjonujące związki.
Co trzeba mieć na uwadze praktykując self-love ?
- Praktykowanie self-love to często długi i żmudny proces, którego efektów nie czujemy od razu, przez co łatwo się zniechęcić. Dobrze jest mieć tego świadomość i podjąć to wyzwanie. Systematyczne zaangażowanie i codzienne wysiłki pomogą Ci rozwinąć w sobie zdrowy stosunek do swojego "ja".
- Akceptacja samego siebie może być wyzwaniem, gdyż często istnieją w nas głęboko zakorzenione przekonania i szkodliwe nawyki myślowe czy traumy. W takim przypadku warto skorzystać z możliwości jakie daje terapia czy wsparcie specjalisty, który pomoże nam przejść przez ten proces.
- Self-love nie oznacza całkowitego ignorowania swoich wad. Jeżeli tylko i wyłącznie skupiamy się na swoich dobrych stronach, zapominając o tym nad czym musimy jeszcze popracować, łatwo popaść w samozachwyt, stagnację i w efekcie przestać się rozwijać.
- Brak równowagi niesie ze sobą ryzyko popadnięcia w egocentryzm, co też nie jest niczym pożądanym. Skupiajmy się na sobie, ale z głową! Nie zapominajmy o potrzebach i uczuciach innych ludzi, gdy potrzebują naszego wsparcia.
Wniosek ? Self-love jest dla każdego, ale jak ze wszystkim w życiu, warto podejść do tego z głową!
Teraz już wiesz jak się za to zabrać, pozostaje działać! Niech dzisiejszy dzień stanie się dla Ciebie dniem, w którym wreszcie wybrał*ś siebie!