Często zadawane pytania
Tak. studenci z krajów UE/EFTA posiadający kartkę EKUZ oraz studenci ze wschodu posiadający KARTĘ POLAKA mogą korzystać z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak wszyscy studenci ubezpieczeni w NFZ.
Jestem studentem z zagranicy. Czy mogę skorzystać z bezpłatnej porady lekarskiej?
expand_more
Tak, studenci z krajów UE/EFTA posiadający European Health Insurance Card (EHIC) - Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz studenci ze wschodu posiadający KARTĘ POLAKA mogą korzystać z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak wszyscy studenci ubezpieczeni w NFZ.
Jak zapisać się do przychodni w CenterMed?
expand_more
Najważniejsze jest złożenie deklaracji. Możesz to zrobić za pośrednictwem strony IKP (Internetowe Konto Pacjenta) lub w jednej z naszych przychodni.
Jak mogę umówić się na wizytę lekarską?
expand_more
Najważniejsze jest złożenie deklaracji. Możesz to zrobić za pośrednictwem strony IKP (Internetowe Konto Pacjenta) lub w jednej z naszych przychodni.
Chciałbym mieć dwóch lekarzy POZ - jednego w domu, a drugiego na studiach. Czy to możliwe?
expand_more
Przepisy NFZ pozwalają na posiadanie tylko jednego lekarza POZ. Możesz zmienić go bezpłatnie 2 razy w roku.
Mam lekarza POZ w mieście, gdzie studiuję. Co jeśli będę potrzebować pomocy lekarza w rodzinnej miejscowości?
expand_more
W przypadku nagłego zachorowania masz prawo do porady lekarskiej, bez konieczności zmiany deklaracji POZ.
Chce skorzystać z porady specjalisty na NFZ. Czy potrzebuję skierowania?
expand_more
Tak. Bez skierowania przyjmie Cię jedynie ginekolog, wenerolog, onkolog, stomatolog i psychiatra.
Kto może wystawić mi skierowanie do specjalisty?
expand_more
Skierowanie może wystawić lekarz POZ, jeśli uzna, że konsultacja ze specjalistą jest konieczna.
Czy muszę umawiać się na wizytę w przychodni, jeśli potrzebuję tylko recepty?
expand_more
Jeśli chcesz przedłużyć receptę na leki, nie musisz umawiać się na wizytę z lekarzem – wystarczy, że po skontaktowaniu się rejestracją zapiszesz się na tak zwaną wizytę receptową, a kod do recepty trzymasz SMS-em. Możesz również zarejestrować prośbę o receptę online. Pamiętaj, że lekarz może odmówić Ci wystawienia recepty bez wizyty osobistej.
Czy muszę umawiać się na wizytę w przychodni, jeśli potrzebuję recepty na leki zlecone mi do stałego stosowania?
expand_more
Jeśli jesteś pod stałą opieką jakiegoś specjalisty (np. psychiatra, endokrynolog, diabetolog), czyli leczysz się przewlekle i przyjmujesz stałe leki w stałych dawkach, przedstaw swojemu lekarzowi POZ zaświadczenie od danego specjalisty o takich lekach. W ten sposób nie będziesz musiał/a umawiać się na wizytę za każdym razem - wystarczy, że podczas zapisu na wizytę recepturową podasz leki, które stałe przyjmujesz.
Czy mogę zapisać się do specjalisty w innej przychodni?
expand_more
Tak - jeśli masz wystawiono skierowanie od lekarza POZ, uprawnia cię ono do szukania wizyty w jakiejkolwiek placówce.
Jak mogę sprawdzić, czy posiadam ubezpieczenie zdrowotne?
expand_more
Możesz zrobić to, wchodząc na IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta (link do instrukcji). Ubezpieczony/a możesz być przez swoich rodziców, przez uczelnię lub pracę, jeśli pracujesz na umowę o pracę.
Czy jestem nadal ubezpieczony/a, jeśli podczas studiów zostałem/am zatrudniona na umowę o pracę na określony okres czasu?
expand_more
W większości przypadków po rozwiązaniu umowy o pracę, informacja, że posiadasz status studenta, nie aktualizuje się automatycznie. W tym przypadku przypomnij swoim rodzicom, aby ponownie zgłosili cię do ubezpieczenia "przy rodzinie", lub skontaktuj się ze swoją uczelnią, jeśli nie możesz zostać zgłoszony z innego tytułu.
Czy lekarz POZ może wystawić skierowanie na oddział szpitalny?
expand_more
Jeśli istnieją takie wskazania, lekarz POZ może skierować pacjenta na leczenie szpitalne.
Chciałbym/abym wykonać badania kontrolne z krwi. Czy muszę się na nie zapisywać?
expand_more
Tak, takie badania są bezpłatne, jeśli zostaniesz na nie skierowany przez swojego lekarza. W rejestracji umówisz się na konkretną datę.
Jak długo jest ważny mój paszport covidowy?
expand_more
W rym momencie paszport covidowy dla osób, które przyjrzały dawkę uzupełniającą, tzw. booster dose, będzie przedłużany bezterminowo.
Co to znaczy, że "świecę się w systemie na czerwono"?
expand_more
Oznacza to, że system nie potwierdza twoich świadczeń do opieki zdrowotnej. Może to wynikać np. z tymczasowego zatrudnienia na umowę o pracę i następnie nie dopisania się do ubezpieczenia przy rodzicach. Pamiętaj, że jeśli wiesz, że masz do nich prawo z tytułu zatrudnienia, posiadania statusu studenta lub innych, możesz złożyć pisemne oświadczenie o tym, że jesteś ubezpieczony/a. To wystarczy, aby lekarz przyjął cię w ramach ubezpieczenia.
Czy lekarz POZ może wypisać mi zwolnienie z uczelni z powodu choroby z datą wcześniejszą?
expand_more
Zwolnienie z uczelni z powodu choroby lekarz POZ może wypisać po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta, gdy widzi do tego podstawy. Wówczas najlepszym wyjściem jest umówienie się na wizytę od razu, gdy czujesz się źle - zwolnienia wystawiane z datą rzeczywistą są bardziej respektowane przez uczelnię.
Czym jest deklaracja POZ, czy naprawdę jej potrzebuję?
expand_more
POZ, czyli Podstawowa Opieka Zdrowotna, ma na celu zapewnienie każdemu uprawnionemu do świadczeń opiekę zdrowotną w miejscu zamieszkania. Opiera się ona na wyborze lekarza, pielęgniarki oraz w przypadku kobiet również położnej w miejscu zamieszkania, aby można było tę opiekę w jak najbardziej optymalny sposób świadczyć. Deklaracja ta jest więc zapewnieniem, że w każdym momencie, gdy będziesz tego potrzebował/a, będziesz mógł zapisać się na wizytę do swojego lekarza bez zbędnych formalności.