Złota Polska Jesień vs. Grypa – ZdrowyStudent.pl
English (en)English

Złota Polska Jesień vs. Grypa

Jesień w naszym kraju potrafi być wyjątkowo piękna, ale niestety jest to też okres, w którym na poważnie swoje żniwa rozpoczyna grypa. Na szczęście możemy się przed nią bronić. W tym wpisie poznacie objawy, sposoby profilaktyki oraz leczenia tej nieprzyjemnej choroby.

I. Objawy

Grypa to choroba niezwykle przebiegła. Działa niepostrzeżenie, często nie dając wcześniej żadnych oznak świadczących o jej nadejściu, a jeśli już to takie, które często mylimy ze zwykłym przeziębieniem. Najczęściej jednak ścina nas z nóg z dnia na dzień objawiając się gorączką, bólem głowy, mięśni oraz gardła, a także ogólnym rozbiciem i osłabieniem. Często wieczorem kładziemy się do łóżka zdrowi, a rano już nie mamy sił żeby z niego wstać. Charakterystycznym objawem jest również nagły wzrost gorączki, która zazwyczaj przekracza 39 stopni oraz towarzyszące jej dreszcze.

II. Fakty

Grypa jest ostrą chorobą wirusową wywoływaną przez trzy typy wirusa: A, B i C. Wirusy A i B są przyczyną ciężkich zachorowań, które mogą osiągać rozmiary epidemii, natomiast typ C powoduje zachorowania o lżejszym przebiegu i nie wywołuje epidemii. Najbardziej charakterystyczną cechą wirusa grypy jest jego zmienność antygenowa.

Wirus grypy A występuje u ludzi i zwierząt.  Obecnie najpowszechniejsze są szczepy wirusa należące do podtypów H1N1 oraz H3N2. Poszczególne szczepy oznacza się określając rodzaj i miejsce wyizolowania zarazka. Szczepionki przeciwko grypie na sezon 2017/2018,  zawierają antygeny ? szczep A / Michigan /(H1N1)  i szczep A / Hong Kong /(H3N2).

Wirus grypy B występuje tylko u ludzi. Dane pokazują, że szczepy typu B stanowią średnio 23% (od 1% do 60%) wszystkich krążących w populacji europejskiej szczepów wirusa. Wirusy grypowe typu B występują od połowy lat 80-tych XX w. w dwóch liniach antygenowych reprezentowanych przez wirusy B/Yamagata  oraz B/Victoria. Przewidywania na temat tego, która linia będzie dominować w danym okresie jest trudne, możemy mieć do czynienia z niedopasowaniem między szczepionką a krążącym szczepem typu B. Dlatego od 2013 roku na świecie dostępne są szczepionki czterowalentne przeciwko grypie.

Wirus grypy C występuje u ludzi i świń. Powoduje tylko lekkie infekcje, np. zapalenie spojówek i nie powoduje występowania epidemii.

III. Profilaktyka

Nie ma sposobu dającego stuprocentową gwarancję, że grypa nas nie dosięgnie. Możemy jednak redukować liczbę jej skutecznych ataków. W tym celu warto prewencyjnie wykonywać sezonowe szczepienia. Warto również pamiętać, że grypa przenosi się drogą kropelkową. Niezasłanianie podczas kaszlu czy kichania ust oraz nosa powoduje rozprzestrzenianie się wirusów w przestrzeni, w której przebywa chory oraz na przedmioty znajdujące się w jego najbliższej przestrzeni. Pamiętajmy więc o:

  • – unikaniu bliskiego kontaktu z osobami chorymi,
  • – unikaniu zatłoczonych miejsc w sezonie zwiększonej zachorowalności,
  • – częstym myciu rąk wodą z mydłem, zwłaszcza przed posiłkiem
  • – dobrej diecie, aktywności fizycznej oraz rezygnacji z używek

IV. Leczenie

We wczesnym stadium grypy najlepiej bazować na sprawdzonych, babcinych sposobach walki z chorobą, takich jak syrop z cebuli, spożywanie naturalnego antybiotyku czyli czosnku, a także picie soku z malin, aronii czy ekstraktu z czarnego bzu (udowodniono naukowo, że ekstrakt z czarnego bzu skraca czas choroby nawet o 4 dni!). Ponadto pamiętajmy, że organizm by móc podjąć skuteczną walkę nie może być obciążony innymi ?zadaniami? dlatego tak ważne jest aby w trakcie choroby zostać w łóżku. Oprócz tego, że szybciej wyzdrowiejemy, to dodatkowo nie przyczynimy się do dalszego rozprzestrzeniania wirusa.

Choroba może przebiegać czasem bardzo gwałtownie, co niesie za sobą wiele niebezpieczeństw dla naszego zdrowia czy nawet życia, dlatego jeśli metody tradycyjne nie przynoszą porządanego skutku, a samo leżenie w łóżku zawodzi to niezwłocznie należy udać się do lekarza, który zadecyduje o dalszym przebiegu kuracji oraz przepisze odpowiednie leki.

W ramach profilaktyki można korzystać ze szczepień ochronnych. Informujemy, że w przychodniach CenterMed istnieje możliwość zaszczepienia się przeciwko grypie.

Ważna informacja dla mieszkańców Warszawy: W tym roku działa program profilaktyczny, który umożliwia osobom powyżej 65 roku życia (bardzo podatny na grypę wycinek społeczeństwa) bezpłatne szczepienia. Powiedz Babci i Dziadkowi, więcej informacji na plakacie poniżej.

Napisz do nas!