Październik to miesiąc walki z rakiem piersi! – ZdrowyStudent.pl
English (en)English

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi!

Październik poza tym, że kojarzy się z początkiem roku akademickiego czy zmienną pogodą jest również miesiącem walki z rakiem piersi. Według danych Ministerstwa Zdrowia, rak piersi – wśród wszystkich chorób nowotworowych jest drugą, po raku płuca, przyczyną umieralności kobiet w Polsce. Jest to według nas temat ważny i aktualny, zapraszamy do lektury!

Najważniejsza informacja jaką mamy dziś do przekazania to fakt, że możliwe jest bezpłatne skorzystanie z badań mammograficznych. Trzeba tylko spełnić wymagania podane poniżej.

„Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, raz na 2 lata, na bezpłatne badania mammograficzne wykonywane w ramach Programu profilaktyki raka piersi.”

Wszyscy chyba zgodzimy się ze stwierdzeniem, że lepiej zapobiegać, niż leczyć dlatego poniżej zamieszczamy kilka dobrych praktyk przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia:

  • * Utrzymuj odpowiednią aktywność fizyczną – nawet 30 minut ruchu o umiarkowanym natężeniu dziennie obniża ryzyko raka piersi. Dowolne ćwiczenia wykonywane przez 90 minut dziennie mogą obniżać ryzyko raka piersi nawet aż o 25%.
  • * Zachowuj odpowiednią wagę oraz zdrową dietę – unikaj przetworzonego mięsa, jedz dużo produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców.
  • * Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią – karmienie piersią, oprócz korzyści zdrowotnych dla dziecka, powoduje obniżenie ryzyka zachorowania na raka piersi u matki.
  • * Nie pal papierosów.
  • * Zrezygnuj z alkoholu lub ogranicz jego spożycie.
  • * Ogranicz stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ).

Więcej informacji na temat walki z rakiem piersi w Polsce znajdziecie w zwięzłym raporcie przygotowanym przez MZ.

Napisz do nas!