#mamczasrozmawiac – ZdrowyStudent.pl
English (en)English Ukraine (ua)Ukraine

#mamczasrozmawiac

Kilka dni temu ruszyła wyjątkowo ciekawa kampania edukacyjna przygotowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Ma ona na celu spopularyzowanie międzypokoleniowego dialogu na trudne tematy związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV.

W oficjalnej informacji prasowej związanej z kampanią możemy zapoznać się z faktami odnośnie zakażeń w naszym kraju:

Co roku odnotowujemy w Polsce ok. 1200 zakażeń HIV. Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi poniżej 30 r.ż., ale wzrasta też liczba osób 50+, u których wykrywane jest zakażenie. W 2016 roku w tej grupie wiekowej rozpoznano 94 zakażenia, a do lipca 2017 aż 57.

W ramach kampanii oprócz hasztagu #mamczasrozmawiac powstała specjalna strona internetowa, która jest rzetelnym źródłem informacji. Ze strony dowiemy się podstawowych faktów takich jak czym różni się HIV od AIDS, gdzie i na jakich zasadach można się przebadać. Oprócz tego na stronie mamy propozycje tego jak przeprowadzić rozmowę na ten temat z osobą bliską. Co ciekawe do wyboru mamy trzy wersje takiej rozmowy: na 3 minuty, na 5 minut i najdłuższa przewidziana na około 10 minut.

Nawet w skali jednej doby nie jest to dużo czasu, a przecież taka rozmowa może wpłynąć na całe życie wszystkich stron w niej uczestniczących.

Jak mówi Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS:

HIV nie wybiera, warto więc znaleźć czas na rozmowę z kimś, kto poradzi, jak się przed nim chronić. A jeśli doszło już do ryzykownego zachowania, gdzie i kiedy zrobić test. Można go wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. Punkty konsultacyjno-diagnostyczne, które pracują przez cały rok, w czasie Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV, od 17 do 24 listopada, będą czynne dłużej. Ich adresy oraz godziny otwarcia dostępne są na stronie http://aids.gov.pl/pkd

Zastanawiającym jest dlaczego tak niewielki odsetek populacji decyduje się na diagnostykę pomimo tego, że w naszym kraju badania w kierunku HIV są anonimowe i bezpłatne. Przywołując dane ze wspomnianej wcześniej informacji prasowej:

W Polsce nadal badamy się zbyt rzadko. Z cytowanych wcześniej badań wynika, iż jedynie 5% populacji dorosłej przebadało się pod kątem HIV, a 4% wykonywało kiedykolwiek badanie w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową.

W ramach kampanii powstała również publikacja dostępna w formacie pdf pt. „Zakażenia przenoszone drogą płciową, czyli jak zadbać o zdrowie”, jest ona dostępna online do pobrania za darmo.

Napisz do nas!