JAK OPALAĆ SIĘ BEZPIECZNIE – ZdrowyStudent.pl
English (en)English Ukraine (ua)Ukraine

JAK OPALAĆ SIĘ BEZPIECZNIE

Nadmierne opalanie prowadzi do poważnych uszkodzeń skóry, które ciężko wyleczyć. Osoby, które często korzystają z solarium, a samo opalanie traktują jako sposób na życie, muszą liczyć się z tego konsekwencjami w przyszłości. Najlepiej w opalaniu zachować umiar i stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas kąpieli słonecznych. Jak bezpiecznie się opalać i unikać oparzeń skóry?

Lato rządzi się swoimi prawami. Kiedy temperatury sięgają zenitu, wszyscy chętnie wystawiamy twarz do słońca, odsłaniamy nogi, ramiona, przebywamy na świeżym powietrzu i uprawiamy dużo sportu. Pragnieniem kobiet i mężczyzn latem jest zdobycie pięknej, brązowej opalenizny, która nieodłącznie kojarzy się z atrakcyjnym wyglądem. W pogoni za brązową skórką jesteśmy w stanie zrezygnować ze zdrowego rozsądku i odrzucić wszystkie zasady bezpiecznego przebywania na słońcu. Skutkiem częstego i długiego opalania są najczęściej oparzenia skóry, alergia na słońce, bolesne i nieestetyczne bąble, a nawet trwałe przebarwienia. Jeśli chcesz zaoszczędzić swojej skórze przykrych dolegliwości i ustrzec się przed długofalowymi konsekwencjami kąpieli słonecznych, stosuj się do kilku zasad bezpiecznego opalania. Dawkuj słońce z rozwagą, a uzyskasz piękną i zdrową opaleniznę na długi czas.

Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpiecznym opalaniu

Opalanie i wylegiwanie się na słońcu to jedna z najprzyjemniejszych i najpopularniejszych form spędzania czasu latem. Najczęściej już pierwsze promienie słońca sygnalizują rozpoczęcie sezonu na opalanie i coroczną modę na brązową opaleniznę. Nawadniaj się, stosuj kremy z wysokim filtrem, noś okulary i ochronny kapelusz, a plażowanie będzie zdrowe i przyjemne. Rezygnując z podstawowych zasad bezpieczeństwa narażasz swoją skórę na tragiczne w skutkach poparzenia. Pamiętaj, leczenie oparzonej skóry jest znacznie trudniejsze niż regularna aplikacja kremu z filtrem.

Opalanie w ciąży, czyli zasady opalania dla przyszłej mamy

Opalanie się w ciąży nie jest wskazane, ale trudno oprzeć się wylegiwaniu na słoneczku, kiedy pogoda wręcz do tego zachęca. Jak zatem ochronić siebie i dziecko przed niebezpiecznym wpływem promieni słonecznych? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad bezpieczeństwa, a zażywanie kąpieli słonecznych będzie możliwe (w racjonalnej dawce). Unikaj plażowania w godzinach, kiedy słońce grzeje najmocniej. Często i gęsto aplikuj krem z wysokim filtrem i chroń przed słońcem wrażliwe rejony ciała (usta, ramiona). Pij dużo wody i regularnie spożywaj małe posiłki, kapelusz z dużym rondem i ciemne okulary miej zawsze przy sobie.

Białe ślady i przebarwienia po opalaniu – kto musi na nie uważać?

Przesadzasz z opalaniem i nie przejmujesz się odpowiednią ochroną przed promieniami słońca? Możesz spodziewać się przebarwień i śladów na skórze po opalaniu. Trudne do usunięcia, nieestetyczne plamy są wynikiem reakcji hipopigmentacji, czyli zaburzenia barwnikowego skóry. Na tego typu skutki uboczne opalania najbardziej narażonej są osoby zmagające się z trądzikiem, grzybicą oraz osoby zażywające leki zawierające substancję światłouczulającą.

Regularne nawilżanie skóry po opalaniu – sposób na trwałą opaleniznę

Nawilżanie skóry po opalaniu zacznij od relaksującego prysznica. Następnie nałóż na skórę maskę nawilżającą lub preparat po opalaniu, który zawiera wyciąg z aloesu, mocznik, alantoinę. Częste nawilżanie skóry przyniesie ulgę i przyspieszy gojenie oparzeń, a co najważniejsze, opóźni łuszczenie się naskórka. Odpowiednio nawilżona skóra po opalaniu to również gwarancja trwałej opalenizny.

Tanoreksja, czyli uzależnienie od opalania

Kiedy chęć posiadania opalonej skóry staje się niezdrowa? Uzależnienie od opalania polega na obsesyjnej potrzebie opalania i posiadania przesadnie opalonej skóry. Tanorektyk opala się przez cały rok – sezon letni poświęca na kąpiele słoneczne, a pozostałą część roku hartuje skórę na solarium i nadużywa samoopalaczy. W wakacje łatwo stracić kontrolę nad opalaniem, dlatego na plażę warto zabierać ze sobą zdrowy rozsądek.

Skutki uboczne opalania – uczulenie na słońce i leki fotouczulające

Nie każdy może pozwolić sobie na swobodne plażowanie. Wyjątkowo narażone na skutki uboczne opalania są osoby, które zażywają leki z substancją światłouczulajacą. Leki hormonalne (w tym antykoncepcja), leki moczopędne i przeciwgrzybicze, zioła i antybiotyki mogą, w połączeniu ze słońcem, wywoływać silne reakcje uczuleniowe. Podobne objawy może wykazywać alergia na słońce. Czerwone, swędzące bąble pojawiające się w pierwszych kontaktach ze słońcem to główny objaw silnego uczulenia.

Napisz do nas!