Jak chronić się przed upałami – ZdrowyStudent.pl
English (en)English

Jak chronić się przed upałami

Ostatnie dni dają nieźle popalić i to dosłownie… temperatura w cieniu w niektórych Polskich miastach sięga aż 35 stopni Celsjusza. Upały mogą być dokuczliwe, jeśli nie będziemy się odpowiednio przed nimi chronić mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia naszego i naszych bliskich. Na terenach miast co raz częściej pojawiają się życiodajne zraszacze, ale to nie wystarczy.

Co roku media „trąbią” o licznych przypadkach zasłabnięć, skrajnych odwodnień i udarów słonecznych. Profilaktyka jest stosunkowo łatwa i nie kosztuje wiele, dlatego w ramach przypomnienia (mamy nadzieję, że wiecie o tym wszystkim) postanowiliśmy zebrać kilka sposobów na ograniczenie zagrożenia jakie stanowią upały.

Po pierwsze – pij dużo wody. Ludzki organizm jako całość, jak również poszczególne komórki tworzące bardziej złożone struktury w dużej mierze składają się z wody. Nie możemy wymagać od nich poprawnego funkcjonowania, jeśli zasoby życiodajnego połączenia wodoru i tlenu są ograniczone. Jeśli decydujesz się na aktywność fizyczną, pamiętaj żeby koniecznie mieć ze sobą butelkę wody.

Po drugie – wszystkie czynności, które wymagają od nas przebywania na zewnątrz planujmy tak, aby uniknąć godzin kiedy słońce najmocniej grzeje. Za takie godziny z reguły uznaje się przedział od 10:00 do 17:30-18:00. Jeśli koniecznie musimy przebywać w tym czasie na zewnątrz należy bezwzględnie pamiętać o nakryciu głowy. Czapka lub kapelusz naprawdę może „zrobić robotę”.

Podczas fali upałów często szukamy ulgi nad wodą, trzeba pamiętać o tym, że woda co prawda chłodzi, ale nie stanowi ochrony przed promieniowaniem UV. Krem z filtrem pozwoli uniknąć nieprzyjemności związanych z oparzeniami. Ostatnią porada związana jest z konsumpcją alkoholu. W gorący wakacyjny dzień trudno odmówić sobie klasycznego „zimnego piwka”, pamiętajmy jednak, że alkohol odwadnia organizm, a jego konsumpcja w okolicach zbiorników wodnych stanowi dodatkowe zagrożenie.

Napisz do nas!