Co JEŚĆ, by dobrze SPAĆ? Dieta na bezsenność – ZdrowyStudent.pl
English (en)English

Co JEŚĆ, by dobrze SPAĆ? Dieta na bezsenność

Trudności w zasypaniu, bezsenność, a w związku z tym problem z pamięcią i koncentracją? Zastosuj rady dotyczące diety, a będziesz spać spokojnie. Najlepszym domowym sposobem na kłopoty ze snem jest dieta na bezsenność.

Dieta na bezsenność wcale nie jest skomplikowana. Najważniejszym posiłkiem dla cierpiących na bezsenność jest kolacja. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie ? dobra kolacja równa się dobry sen. Ale nie chodzi tu o wystawną ucztę, po której będziesz czuła się ciężko i niemrawo. Kilka zmian w dotychczasowych nawykach naprawę może uczynić cuda. Pierwsza zasada, którą teraz warto zapamiętać:

Jedzenie na sen – wieczorem więcej węglowodanów, mniej białka

Przede wszystkim mają to być węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, czyli takie, które będą trawione powoli, ale długo. Te właśnie wprowadzasz do swojej diety, eliminując węglowodany o wysokim indeksie, a więc biały ryż, pieczywo z białej mąki, makarony, pierogi, ziemniaki, marchewkę, kakao, cukier, miód, słodycze i lody. Na wieczorne posiłki unikaj produktów wysokobiałkowych: mięsa, ryb, drobiu, owoców morza. Można jeść je na lunch, ale nie przed pójściem spać. To, co jest zalecane to: brązowy ryż, makaron z pełnej mąki, kasze, pieczywo ciemne pełnoziarniste, warzywa i owoce. Na kolację nie dodawaj też zbyt wiele tłuszczu (wystarczy łyżka stołowa oliwy). Staraj się też piec, gotować lub dusić produkty, unikaj smażenia, gdyż kolejna zasada przypomina:

Dieta na sen lekka, łagodna w smaku, kolacja jedzona niezbyt późno

Jeśli kolacja jest zbyt tłusta cały organizm angażuje się w jej trawienie, wzrasta temperatura ciała, co opóźnia zapadanie w sen. Także ostre przyprawy nie sprzyjają szybkiemu zasypianiu. Toteż na kolację lepiej nie zamawiać gotowych posiłków z orientalnych restauracji, nie kusić się na kebab, nie jeść kanapek z pasztetem, ani nie doprawiać zup śmietaną. Zamiast ciasta francuskiego lub gotowych maślanych ciasteczek zjeść sałatkę z owoców. Jeśli chodzi o tłuszcz, to należy przestrzegać zasady numer trzy, która mówi

Dobry sen dzięki kwasom omega-3, które poprawiają funkcjonowanie mózgu

A przecież dobry sen właśnie od niego zależy. Olej lniany, tłuste ryby: łosoś, makrela, sardynki są jego bogatym źródłem. Do kolacji lepiej nie stosować bogatych w omega-6 olejów: słonecznikowego, kukurydzianego, nie dodawać również do potraw majonezu. Jeśli nie mamy pod ręką oleju lnianego, lepiej użyć oliwy z oliwek lub oleju z pestek winogron.

Żelazna zasada brzmi: przed snem nie pij alkoholu ani napojów z kofeiną

Niektórzy sądzą, że napoje alkoholowe pomagają zasnąć. I jest to prawda, ale paradoks polega na tym, że o ile pomagają zasnąć ? to przeszkadzają spać, powodując wiele króciutkich przebudzeń, przerywających głęboką fazę snu. Dlatego po takiej nocy przebudzeniu towarzyszy uczucie zmęczenia, a w ciągu dnia występuje przykra w skutkach dekoncentracja. Napoje z kofeiną natomiast działają na mózg nawet sześć godzin po ich spożyciu, więc jeśli wypijesz kawę, herbatę lub colę o godzinie 17.00, do północy nie będziesz mogła zasnąć!

Pamiętaj też o chodzeniu spać o tej samej godzinie. Kąpiele w wannie z dodatkiem olejków o działaniu uspokajającym mogą być pomocne, znacznie bardziej niż wieczorny prysznic. Nie oglądaj też horrorów, ani innych programów mogących wpływać na twój nastrój. Raczej przed snem wykonuj te czynności, które cię uspokajają. Późnym popołudniem i wieczorem nie uprawiaj sportu, gdyż nawet takie wydawałoby się spokojne zajęcia jak joga lub tai-chi wpływają pobudzająco na organizm.

 

Napisz do nas!