Ciekawostki i zwyczaje zagranicznych uczelni – ZdrowyStudent.pl
English (en)English

Ciekawostki i zwyczaje zagranicznych uczelni

Polscy studenci chętnie wyjeżdżają na studia za granicę. W końcu dyplom uzyskany na zagranicznej uczelni cieszy się uznaniem i prestiżem. Zanim jednak rozpoczniecie naukę za granicą, warto wiedzieć, czego możecie się tam spodziewać.

Uliczna zabawa na cześć absolwentów

Jeśli wybieracie się na Uniwersytet w Padwie i co więcej planujecie tam bronić pracę magisterską, powinniście wiedzieć, że studenci tej uczelni co roku urządzają na cześć świeżo upieczonych magistrów uliczną zabawę. Impreza odbywa się w samym centrum miasta, gdzie na murach Uniwersytetu zostają wywieszone karykatury studentów, dla których impreza została zorganizowana oraz opisy ciekawostek z ich życia. Dodatkowo przygotujcie się na to, że zostaniecie przebrani i będziecie musieli wypić whisky zmieszaną z winem oraz piwem!

Trudny język

W Norwegii używane są aż trzy języki narodowe: Bokm?l, Nynorsk i Sami. To do władz samorządowych należy decyzja, który z nich będzie obowiązywał w szkołach i uczelniach regionu. Jeśli wcześniej tego nie sprawdziliście, warto przed wyjazdem dowiedzieć się, jaki język obowiązuje na Waszej uczelni.

Uczelniane organizacje

W Norwegii na każdej uczelni działają studenckie organizacje socjalne. Co istotne, członkostwo w nich jest absolutnie obowiązkowe, a co jeszcze ważniejsze, także płatne. Zwykle jest to koszt od 300 do 600 koron za semestr. Takie organizacje specjalizują się w pomocy prawnej, psychologicznej, pomagają w znalezieniu zakwaterowania, a nawet opiekunki do dziecka.

Primal scream

Wiecie co to primal scream? To hasło obowiązuje w wielu europejskich miastach, gdzie swoje siedziby mają uczelnie wyższe. Wszyscy wiedzą jak stresujące są ostatnie dni przed sesją egzaminacyjną. Dlatego, żeby studenci mogli rozładować napięcie, uczelnie pozwalają im krzyczeć. Jednak nie odbywa się to w dowolnym momencie, jest to oczywiście z góry ustalone. Zwykle władze uczelni informują studentów o dniu i godzinie primal scream i wtedy wszyscy, którzy czują taką potrzebę, przez około 10 minut mogą dawać upust swoim emocjom.

Bez rozrywek

W ostatnich latach coraz więcej Polaków jako miejsce studiowania wybiera Danię. Jeśli Wy także właśnie tam wybieracie się już w październiku, pamiętajcie, że nie jest to kraj specjalnie rozrywkowy. Za to na uczelni, i nie tylko tam, możecie się spodziewać porządku, profesjonalizmu, kładzenia dużego nacisku na zajęcia praktyczne oraz wyjątkowego, partnerskiego stosunku wykładowców do studentów.

Z wykładowcą za pan brat

Jak podkreśla wielu polskich studentów, pierwszą zauważalną różnicą pomiędzy naszymi a zagranicznymi uczelniami jest stosunek wykładowców do uczniów. W Polsce relacje między jednymi a drugimi są dość sztywne i sformalizowane. Natomiast na wielu zagranicznych uczelniach jest wręcz odwrotnie. Na przykład w Hiszpanii studenci zwracają się do swoich wykładowców po imieniu.

Cisza nocna

Każdy wie, że studia na Oxfordzie to nie byle co, ale nie każdy wie, że od stuleci dzwon znajdujący się na wieży Christ Church (tzw. Wielki Tom) codziennie o godzinie 21:15 ogłasza ciszę nocną. Ale nie martwcie się, za jej nieprzestrzeganie nie grozi żadna kara i tak samo jak tradycja trwa od dawien dawna, podobnie jest ona łamana przez studentów.

Nie zapomnijcie o ubezpieczeniu

Wybierając studia za granicą, zawsze pamiętajcie o odpowiedniej polisie turystycznej. W razie nieprzewidzianych sytuacji czy problemów ze zdrowiem, otrzymacie szybką i sprawną pomoc.

Napisz do nas!