APTECZKA PODRÓŻNA. Jakie leki wziąć na wakacje? – ZdrowyStudent.pl
English (en)English Ukraine (ua)Ukraine

APTECZKA PODRÓŻNA. Jakie leki wziąć na wakacje?

Apteczka na wyjazd (podróżna) jest niezbędna podczas wakacyjnego odpoczynku. Nawet najbardziej wymarzona podróż może się stać koszmarem, jeśli pod ręką nie będziesz mieć kawałka plastra z opatrunkiem czy leku na żołądek. Podpowiadamy, co powinno się znaleźć w apteczce na wyjazd i jakie leki wziąć na wakacje.

Apteczka na wyjazd (podróżna) powinna znaleźć się w bagażu każdego urlopowicza. Powinna zawierać podstawowe leki, które trzeba wziąć na wakacje, i środki opatrunkowe. Pomogą w dolegliwościach, które często przydarzają się w drodze, zwłaszcza latem. Łatwo wtedy o poparzenie słońcem, zatrucia pokarmowe, chorobę lokomocyjną. Czasem boli gardło, mamy gorączkę i opuchnięte nogi. Jeśli zaczniesz działać szybko (przy pierwszych objawach), możesz np. zatrzymać rozwój infekcji i nie będzie trzeba stosować innych, kosztowniejszych preparatów. Osoby przewlekle chore nie powinny się ruszać z domu bez kompletu swoich leków.

Apteczka – biegunka podróżnych

Biegunka może być spowodowana zmianą klimatu, wody, jedzenia. W takich sytuacjach pomoże tabletka Imodium, Smecta (proszek do rozpuszczenia w wodzie) lub 1-20 tabletek węgla. Węgiel można rozkruszyć i rozpuścić w wodzie.

 • Pierwsza pomoc

Osoba cierpiąca z powodu biegunki musi dużo pić, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Można podawać też lekko ciepłą, słabą i niesłodką herbatę, rumianek lub miętę. Chory powinien leżeć w chłodnym miejscu. Wróci do zdrowia, gdy kilka godzin pośpi.

 • Uwaga

Gdy weźmiesz węgiel, działanie innych leków zostanie zneutralizowane.

Sprawdź także: Co powinno znajdować się w samochodowej apteczce podczas wyjazdu na wczasy?

Apteczka – potłuczenia, skręcenia i zwichnięcia

Mogą się przydarzyć podczas marszu, upadku lub zajęć sportowych. Zazwyczaj są to urazy dość bolesne, ale niegroźne. Podczas upadku czy uderzenia urazowi ulegają drobne naczynia podskórne.

 • Pierwsza pomoc

Przy stłuczeniach najpierw przykładamy zimny kompres. Stłuczoną rękę lub stopę należy ułożyć powyżej serca, aby zmniejszyć krwawienie podskórne. Po upływie doby przykładamy ciepły wilgotny kompres, aby doszło do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co sprzyja gojeniu.
Skręcenie to uszkodzenie więzadeł stawowych, które w wyniku urazu ulegają nadmiernemu rozciągnięciu, naderwaniu lub całkowitemu zerwaniu. Towarzyszy temu ból, obrzęk, wokół stawu pojawia się sinoczerwone przebarwienie, które świadczy o wewnętrznym wylewie. Przyłóż najpierw zimny kompres lub zastosuj okład z Altacetu (jest też w sprayu). Nogę trzeba ułożyć na poduszce, by była powyżej serca. Zawiń nogę bandażem elastycznym. Skręcony staw skokowy można unieruchomić także w specjalnej ortezie lub ?skarpecie? wykonanej ze ścisłej elastycznej tkaniny.

 • Uwaga

Jeżeli podejrzewasz złamanie kości, ogranicz się do unieruchomienia kończyny i odwieź chorego do szpitala. Nawet nie próbuj samodzielnie nastawiać kości lub stawów.

 

Apteczka – ból gardła

Lody, zimne napoje, przeciągi i kąpiele. Latem często mamy kłopoty z gardłem, atakuje nas także angina. Dlatego w apteczce powinny znaleźć się środki na gardło (tabletki Cholinex, Strepsils, płyn Hascosept) i lek przeciwgorączkowy (np. Panadol, Paracetamol). Pomocne będą leki przeciwgrypowe, poprawiające samopoczucie, łagodzące kaszel (Gripex).

 • Pierwsza pomoc

Gdy gardło zaczyna boleć, najlepiej wypłukać je sodą oczyszczoną (łyżeczka na szklankę wody), która ma silne działanie przeciwobrzękowe.

 • Uwaga

Jeżeli ból nasila się, masz kłopoty z przełykaniem i temperaturę, a na migdałkach pojawi się biały nalot, idź do lekarza. To chyba angina.

Apteczka – choroba lokomocyjna

Może dopaść każdego, chociaż osoby wrażliwe cierpią z tego powodu nawet podczas podróży samochodem.

 • Pierwsza pomoc

By uniknąć mdłości, wymiotów, godzinę przed podróżą należy wziąć lek przeciwwymiotny, np. syntetyczny Aviomarin, ziołowy Aviplant, Lokomotiv lub homeopatyczny Vertigoheel.

 • Uwaga

Najlepiej godzinę przed podróżą zjeść lekki posiłek i połknąć lek. Jeżeli zrezygnujemy z jedzenia, pamiętajmy, żeby dużo pić – najlepiej chłodnej, niegazowanej wody mineralnej.

Apteczka – uwaga na meduzy

W naszym Bałtyku najczęściej spotyka się meduzy kuliste, a w wodach Hiszpanii, Portugalii, Włoch pojawia się żeglarz portugalski. Jad meduz może wywołać piekący ból, zaczerwienienie skóry, wysypkę, kurcze mięśni, wymioty, a nawet duszności.

 • Pierwsza pomoc

Meduzy pozostawiają na skórze ofiary tzw. czubek parzący – wygląda jak różowa lub fioletowa nitka. Trzeba go usunąć palcami owiniętymi w materiał, ręcznik lub szczypczykami i zakopać w piasku. Oddzielony od meduzy czubek może nadal parzyć. Skórę należy dokładnie przetrzeć spirytusem salicylowym lub octem.

 • Uwaga

U osób wrażliwych może dojść do wstrząsu. Jeżeli nudności czy wymioty nasilają się i wystąpią trudności w oddychaniu, wezwij lekarza.

Apteczka – poparzenia słoneczne

Długie przebywanie w ostrym słońcu grozi poparzeniem. Jeżeli przesadziliśmy z opalaniem, pojawi się ból głowy, mdłości oraz dreszcze, które świadczą o udarze słonecznym.

 • Pierwsza pomoc

Poszkodowanego układamy w chłodnym miejscu. Przy lekkim poparzeniu pokrywamy skórę np. pianką Apipanten. Przy większych obrażeniach – chłodzącym żelem Termcool. Gdy boli głowa, przykładamy zimny kompres – także na kark. Podajemy dużo płynów – chłodnych, ale bez alkoholu.

 • Uwaga

Poparzoną skórę należy przez kilka dni chronić przed słońcem. Gdy znikną zaczerwienienia, delikatnie smarować kremami nawilżającymi.

 

Wzywając pogotowie ratunkowe, należy podawać krótkie, konkretne informacje. Trzeba mówić spokojnie, aby ratownik mógł nas dobrze zrozumieć:

 • co się zdarzyło
 • ile czasu minęło od zdarzenia
 • jaki jest stan chorego
 • czy oddycha
 • czy na tętnicy szyjnej jest wyczuwalne tętno
 • czy jest reanimowany
 • jaka pomoc dotychczas została udzielona

 

Napisz do nas!